Evropska komisija je v torek priporočila, naj EU zmanjša izpuste toplogrednih plinov za 90 odstotkov do leta 2040. Načrt bo pred evropskimi volitvami preizkusil politično pripravljenost za nadaljevanje boja proti podnebnim spremembam. 

Komisar za podnebno ukrepanje Wopke Hoekstra je poudaril, da je treba ukrepe proti podnebnim spremembam načrtovati takoj, saj bo neukrepanje vodilo v vse večje stroške zaradi podnebnih sprememb.

“Boj proti podnebnim spremembam je maraton, ne sprint. Leto 2040 se zdi daleč. Vendar pa prej ko začnemo načrtovati in delati za dosego cilja, bolje bomo opremljeni za nadaljevanje in zaključek tega potovanja,” je še povedal komisar za podnebno ukrepanje.

Splošni cilj zmanjšanja izpustov, ki ga je predlagala Evropska komisija, je bil v mejah, ki so jih priporočili znanstveni svetovalci EU-ja, vendar je komisija oslabila priporočila v povezavi s kmetijstvom. To je bil odziv na večtedenske proteste kmetov, ki so bili ogorčeni nad okoljevarstvenimi pravili EU-ja.

V prejšnjem osnutku priporočil je bilo navedeno, da bi moralo kmetijstvo za 30 odstotkov zmanjšati izpuste, ki niso povezani z ogljikovim dioksidom, da bi lahko izpolnili splošni podnebni cilj do leta 2040.

Evropska komisija je navedla, da bi moral EU za celotno gospodarstvo določiti cilj 90-odstotnega zmanjšanja toplogrednih plinov do leta 2040 v primerjavi z letom 1990.

Načrt EU-ja, ki je bil pripravljen kljub nasprotovanju nekaterih vlad in evropskih poslancev do okoljevarstvenih pravil, se osredotoča na ustvarjanje prednosti v čistih tehnoloških panogah in ohranjanju javne podpore podnebni politiki pred prihajajočimi evropskimi volitvami.

Potrebna bodo vlaganja v industrijo in energetsko infrastrukturo
Izvršni podpredsednik Evropske komisije, pristojen za zeleni dogovor, Maroš Šefčovič je na novinarski konferenci pojasnil, da so pri pripravi priporočila upoštevali ostro konkurenco na področju tehnologij z nizkimi izpusti. Zato je treba po njegovem mnenju tesno sodelovati z industrijo.

Evropska komisarka za energetiko Kadri Simson je med pogoji za dosego cilja za leto 2040 izpostavila še prenovo energetske infrastrukture in potrebo po naložbah v energetski sektor. Med letoma 2030 in 2040 bo treba vložiti več kot 670 milijard evrov letno.

Obenem se je zavzela za pragmatičen pristop, kar pomeni, da bo treba izkoristiti vse tehnologije. Zato je Bruselj danes predstavil tudi strategijo za upravljanje ogljika.

“Osredotočiti se moramo na okvir, ki bo zagotovil, da bodo imeli od podnebnega prehoda koristi vsi državljani,” je zapisano v poročilu Evropske komisije. “Podnebni ukrepi morajo vključevati vse, pri čemer je treba posebno pozornost nameniti podpori tistih, ki se spopadajo z največjimi izzivi.”

Vir: RTV Slovenija