Mednarodne novice
Begunci in migranti
Še vedno se povečuje število prihodov v Italijo in smrtnih žrtev na morju, čeprav si Evropska unija (EU) prizadeva zajeziti prihod beguncev in migrantov čez Sredozemlje. V prvih mesecih letošnjega leta je na morju izgubilo življenje 1.562 ljudi. (Delo, 15. junij)
Predstavnica Andragoškega centra Republike Slovenije Natalija Vrečer komentira, da učinkovita integracija beguncev in begunk v državi sprejema pomeni socialno, kulturno ter ekonomsko dobrobit ne zgolj za ljudi, ki so v to državo pribežali iz političnih, verskih ali etičnih razlogov, temveč tudi za državo sprejema. (Dnevnik, , 17. junij)
Libanonska sociologinja Rima Majed komentira, da politika izrablja in zlorablja sirske begunce. Govorica libanonske vlade do beguncev je sovražna in rasistična. Sirskim beguncem Libanon ne priznava uradnega statusa, ampak jih označuje za razseljene. Najpogostejša podoba so revni ljudje. Po drugi strani so begunci rešili libanonsko gospodarstvo, saj so prišli v času gospodarske krize. Nekateri so bogati in visoko izobraženi. Vpisali so se v univerze, najeli stanovanja, odprli trgovine. Prispevali so in o tem se ne govori. (Večer, 17. junij)
Kurdi
Tako rekoč celotna mednarodna skupnost je poskusila odvrniti iraške Kurde od ljudskega glasovanja in poti v samostojnost, a vodilni politiki Kurdskih regionalnih oblasti (KRG) so se vendarle odločili za geostrateško tvegano in hkrati nadvse pogumno potezo. Čeprav »plebiscit« tudi v primeru absolutne podpore odhodu iz skupne iraške države in ustanovitvi 194. svetovne države še ne bi pomenil takojšnje razglasitve neodvisnosti, je vnaprej jasno, da bo referendum − v kakršnikoli obliki in okoliščinah − močno pretresel regijo in poskrbel za novo risanje zemljevidov. (Delo, 15. junij)
Podnebne spremembe
Generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije Petteri Taalas opozarja, da se bo rast naravnih nesreč ustavila šele leta 2060, a le z izpolnitvijo pariškega sporazuma. Sistemi za zgodnje opozarjanje na okoljske nevarnosti so ključnega pomena za zmanjševanje škode ob naravnih nesrečah. (Delo, 19. junij)
Nacionalne novice
Človekove pravice
Albanci, Bošnjaki, Črnogorci, Hrvati, Makedonci in Srbi, ki živijo v Sloveniji, imajo za zdaj zagotovljenih devet podpisov poslancev za spremembo ustave, s katero bi dobili status manjšine. Potrebujejo jih šestdeset, a kot kaže, jih bodo težko zbrali. V vodilni parlamentarni stranki SMC jim namesto tega ponujajo sprejetje zakona. (Dnevnik, 15. junij)