Mednarodne novice
Irak
Bitka za Mosul se je preselila iz njegove okolice v predmestje. Pričakujemo lahko dolgotrajen konflikt, ki bo najverjetneje povzročil še eno humanitarno katastrofo v regiji. (Dnevnik, 3. november)
Pariški sporazum
Pariški sporazum je stopil v veljavo. Po dveh desetletjih so bili narodi končno soglasni – prihodnost bo brez nafte in premoga. (Večer, 5. november)
Begunci in migranti
Predsednik Kluba nekdanjih slovenskih veleposlanikov Peter Toš komentira, da na evropskih mejah ne bomo mogli ustavljati ljudi, ki bežijo pred uničenjem. Vse tehnične ovire ne morejo preprečiti proces migracij, saj ljudje želijo mir in boljše življenje. (Dnevnik, 5. november)
Ameriške predsedniške volitve
Vsi smo še vedno osupli, da je Amerika izvolila nekoga, ki je svojo kampanjo utemeljil na sovraštvu. Še več, Donald Trump je bil vedno razumljen kot neke vrste anomalija v politični areni. (Delo, 9. november)
Mednarodno kazensko sodišče
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je v krizi. Nesodelovanje več afriških držav za sodišče napoveduje težke čase in spodkopava legitimnost mednarodne kazenskopravne institucije. (Delo, 5. november)
Nacionalne novice
Človekove pravice
Slovenija je vzpostavila avtonomno institucijo, ki je neodvisna od Vlade, in sicer zagovornika enakih možnosti. Zagovornik je deloval že več let, vendar v okviru državnega aparata. Institucija ne bo samo osveščala in preprečevala diskriminacijo, temveč jo bo predvsem odpravljala na podlagi osebnih okoliščin. (Večer, 3. november)
Predsednica svetovalnega odbora Okvirne konvencije Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin Petra Roter komentira, da Slovenija zavrača obstoj nekaterih manjšin, kar državi prinaša le težave. V Sloveniji ni pripravljenosti, da se raznolikost opredeli kot sestavni del slovenske družbe. (Delo, 3. november)