Mednarodne novice

Generalni sekretar ZN

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki-moon: ”Nedavno sprejeta newyorška deklaracija o beguncih in migrantih nam bo pomagala, da bomo lahko lažje upravljali z največjimi prisilnimi migracijami po drugi svetovni vojni. Preveč pogosto se begunci in migranti soočajo s sovraštvom, še posebej muslimani. Svet se mora upreti političnim voditeljem, ki se gredo nevarno politično matematiko pridobivanja glasov na račun povzročanja delitev med ljudmi in sejanjem množičnega strahu.” (Večer, 7. oktober)

Nov generalni sekretar ZN

Namesto vzhodnoevropejske kandidatke so svetovne velesile za novega generalnega sekretarja ZN izbrale Portugalca Antónia Guteressa. Večer komentira, da so velesile dale klofuto vzhodnoevropejkam. Očitno še ni čas za žensko na čelu ZN. (6. oktober)

Dnevnik komentira, da António Guterres ni ne ženska ne kandidat iz vzhodne Evrope, kot se je napovedovalo za novega generalnega sekretarja ZN. (6. oktober)

Očitno se velikim silam ni zdelo vredno spopadati za tako nepomemben položaj, zato so hitro in nekoliko presenetljivo izbrale Portugalca Antónia Guterresa za novega generalnega sekretarja ZN. Najverjetneje velike sile ocenjujejo, da nov izbranec ne bo delal prevelikih sprememb in težav na položaju generalnega sekretarja ZN. (Delo, 6. oktober)

Velike sile so s hitropotezno izbiro Antónia Guterresa dale pomirjujoči signal, da se kljub vsem konfliktom še dogovarjajo med seboj in da so še sposobne sklepati kompromise. Kljub temu ni moč pričakovati, da bodo ZN z izbiro postali organizacija, ki bo reševala vzroke svetovnih izzivov, ampak bo najverjetneje ostala bolj v vlogi blažilca človeškega trpljenja kot nekakšna svetovna humanitarna organizacija. (Večer, 7. oktober)

Afganistan

Afganistan je od vojne izmučena država, v kateri še vedno divjajo spopadi s talibani. Brez tuje pomoči ta država ne more preživeti. (Večer, 6. oktober)

Zapuščina največje mednarodne vojaške operacije v zgodovini je nestabilno in nevarno okolje v Afganistanu, kjer še po zaključku operacije število nedolžnih civilnih žrtev raste. (Večer, 8. oktober)

Podnebne spremembe

Večina vojaških strategov že uvršča podnebne spremembe med vzroke za vojne, pri čemer so slednje posledica neskončnega pohlepa razvitega sveta, ki stremi k nenehni rasti; tudi na račun okolja. (Delo, 8. oktober)

Nobelova nagrada za mir

Dobitnik letošnje Nobelove nagrade za mir je kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos, ki je dobil nagrado za mirovni sporazum, ki visi na nitki, vendar je slednja nagrada spodbuda, da si bo prizadeval obdržati dogovorjeno premirje in doseči nov dogovor, ki bo sprejemljiv za kolumbijske volivce. (Dnevnik, 8. oktober) 

Madžarska

Lastniki so ukinili zadnji madžarski neodvisni časopis Nepszabadsag, kar je velik žebelj v krsto madžarskega novinarstva. Viri zatrjujejo, da zaradi pritiskov Orbanove vlade. (Večer, 10. oktober)

Ameriške predsedniške volitve

Časov, ko je v ameriških volitvah štela vsebina, ni več. Zmagoviti pohod populizma nosi s sabo veliko nevarnost za demokracijo po vsem svetu. (Večer, 11. oktober)

 

Nacionalne novice

Begunci in migranti

Državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic ocenjuje, da je v Sloveniji za prosilce za azil dobro poskrbljeno, vendar dodaja, da imajo morda prevelika pričakovanja, kar se nanaša na pritožbe, da so postopki za pridobitev azila predolgi. (Večer, 6. oktober)

Pariški sporazum o podnebnih spremembah

Po podatkih vladnih virov naj bi Slovenija pariški sporazum ratificirala sredi novembra letos. (Večer, 6. oktober)

Mladi

Predsednik Mladinskega sveta Slovenije Tin Kampl komentira, da je največji problem mladih v Sloveniji negotovost. Stopnja tveganja revščine med mladimi se povišuje, še zlasti žalostno pa je, da so med njimi tudi zaposleni. (Dnevnik, 7. oktober)