Umanotera je v imenu Mreže Plan B za Slovenijo na Vlado Republike Slovenije (RS) naslovila poziv, da se zavzame za nabor politik, ki bo skladno prispeval k nadomestitvi diktata stalne rasti s paradigmo družbene blaginje, ob tem pa izkaže zgodovinsko odgovornost do ekonomsko šibkejših, prihodnjih generacij in planetarnih sobitij. Slovenija kljub svoji majhnosti pri tem lahko igra pomembno vlogo tudi v mednarodnih političnih procesih.

Nevladne organizacije Vlado RS pozivajo, da:

(1) se na bližnjem Vrhu Združenih narodov (ZN) o množičnih selitvah migrantov in beguncev, ki poteka 19. septembra, zavzame za čimprejšnjo opredelitev statusa okoljskega migranta, na osnovi katerega bo mednarodnopravna zaščita zagotovljena osebam, ki jih prizadenejo spremembe v okolju;

(2) na neformalnem zasedanju trgovinskih ministrov Evropske unije (EU) v Bratislavi, ki poteka 23. septembra, zavrne predlog o podpisu, sklenitvi in začasni rabi Celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (CETA); ter

(3) prekine z držo izmikanja in odlašanja v procesih sprejemanja nacionalne in evropske podnebno-energetske zakonodaje ter proaktivno sprejme potrebne ukrepe za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje skladno z dognanji podnebne znanosti.

Kot opozarjajo tudi v objavljenem dokumentu »Okoljske migracije: vprašanje varnosti ali pravičnosti?«, si mora Slovenija aktivno prizadevati za nov gospodarski model, ki bo vodil v celovito ter trajno blaginjo za vse. To je družbeno politična prioriteta današnjega časa.

Vir: Umanotera