Švicarski volivci se bodo 25. septembra odpravili na volišča, kjer bodo odločali o drzni pobudi: ali naj Švica stopi na pot zelenega gospodarstva. Če bo pobuda sprejeta, bo Švica vključila trajnostno rabo naravnih virov v ustavo in s tem postala prva država na svetu, ki se bo zavezala, da bo do leta 2050 porabila toliko naravnih virov, kot jih predvideva ekološki odtis za življenje na enem planetu.
Švica trenutno porabi skoraj štirikrat toliko naravnih virov kot jih lahko naravni sistemi regenerirajo. Če bi vsi na svetu živeli tako kot Švicarji, bi potrebovali kar 3,3 planete. Da bi zmanjšali porabo energije na en planet do leta 2050, bi Švicarji morali zmanjšati povprečni ekološki odtis za več kot dve tretjini, do največ 1,7 globalnega hekterja na osebo.
Švicarska pobuda poziva h krožni strategiji gospodarstva, vključno z uvedbo novih prepisov glede izdelkov ter spodbuja recikliranje, raziskave in inovacije.
Pobuda je dodobra pregrela poletno politično ozračje. Vlada in parlament sta uradno že izrazila svoje nasprotovanje z argumentom, da je leto 2050 prezgodaj, da bi dosegli porabo energije za en planet brez tveganja za švicarsko gospodarstvo. Po drugi strani pa člani stranke zelenih in socialnih demokratov, ki so sprožili pobudo, ki temelji na metodologiji ekološkega odtisa, pravijo, da ne želijo upočasniti rasti, ampak si prizadevajo za gospodarski sistem, ki lahko proizvaja blago z dolgo življenjsko dobo in s čim manj odpadkov. Nekateri strokovnjaki in akademiki pobudo utemeljujejo celo kot gospodarstvu naklonjeno.
Nedavno preverjanje javnega mnenja je pokazalo, da bi več kot 60 odstotkov volivcev podprlo pobudo. Tako mesec pred glasovanjem postaja javna razprava vse bolj napeta. Osrednje vprašanje v razpravi ostaja, ali je zastavljen ekološki prehod predrag, kot trdijo nasprotniki, ali je gospodarska nuja za dolgoročno preživetje Švice, kot trdijo njeni zagovorniki.
Vir: Global Footprint Network