Evropska komisija je 4. oktobra predstavila dosežke sheme jamstvo za mlade in pobude za zaposlovanje mladih od njune vzpostavitve leta 2013 ter predloge za boljše uvajanje nacionalnih shem jamstva za mlade.
Kot so ob predstavitvi dosežkov sporočili iz Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, poročilo kaže, da se je v primerjavi z letom 2013 število brezposelnih mladih v EU zmanjšalo za 1,4 milijona, število mladih, ki niso zaposleni ali vključeni v izobraževanje in usposabljanje, pa za 900.000. Komisija trdi, da to kaže, da sta jamstvo za mlade in pobuda za zaposlovanje mladih pomagali izboljšati stanje. Približno 9 milijonov mladih je dobilo ponudbo za zaposlitev, nadaljnje šolanje ali usposabljanje, večina med njimi prav ponudbo za zaposlitev.
Ključni dejavnik pri hitrem vzpostavljanju shem jamstva za mlade v državah članicah je bila pobuda zav primerjavi z letom 2013 število brezposelnih mladih v EU zmanjšalo za 1,4 milijona, število mladih, ki niso zaposleni ali vključeni v izobraževanje in usposabljanje, pa za 900.000 zaposlovanje mladih, program ciljnega financiranja na ravni EU s sredstvi v višini 6,4 milijarde evrov. Pobuda je bila namenjena regijam z največjo brezposelnostjo med mladimi in je neposredno podprla 1,4 milijona mladih, ki niso bili vključeni na trg dela ali v izobraževanje in usposabljanje. Izvajanje se je močno pospešilo leta 2015, ko so se na predlog Komisije predplačila iz pobude za zaposlovanje za upravičene države EU povečale za 30 %, kar je pomenilo približno 1 milijardo evrov več sredstev. Glede na dosežen napredek je Komisija nedavno predlagala povečanje proračunskih sredstev za dodatno milijardo evrov iz posebne proračunske postavke in še eno milijardo evrov iz Evropskega socialnega sklada. Z višjimi sredstvi bi lahko do leta 2020 podprli še 1 milijon mladih v najbolj prizadetih regijah EU.
Vir: CNVOS