Na svetu v revščini živi okoli 400 milijonov otrok, 3 milijone jih vsako leto umre zaradi podhranjenosti, skoraj 6 milijonov otrok je lani umrlo zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili, veliko jih živi brez dostopa do pitne vodi, dobrega zraka in brez sanitarij. 28 milijonov otrok je zapustilo domove zaradi nasilja, kar 10 milijonov jih je beguncev iz vojnih območij.
Svetovni dan otroka obeležujemo 20. novembra, in sicer v spomin in opomin na 20. november 1989, ko je večina držav v Organizacije združenih narodov (OZN) podpisala Konvencijo o otrokovih pravicah in se s tem zavezala, da bo spoštovala pravice najmlajših generacij. Ob tej priložnosti je Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) jasno poudarila svoja prizadevanja za ureditev področij zakonodaje, ki obravnavajo otroka in otrokove pravice.
Čeprav so se stvari v zadnjih treh desetletjih v marsičem spremenile na bolje, pa zadnji trendi, tako svetovni kot slovenski kažejo obrat na slabše. Tako pri Unicefu opozarjajo, da sta bili zadnji dve leti eni najbolj uničujočih za otroke. Tomaž Bergoč, izvršni direktor Unicefa Slovenija dodaja, da svetovno skupnost čaka še mnogo dela na področju najosnovnejših pravic otrok. Tudi pri ZPMS opozarjajo, da se življenjski pogoji za otroke v Sloveniji poslabšujejo – v nasprotju z drugimi evropskimi državami, kjer se izboljšujejo. Darja Groznik, predsednica ZPMS, je predstavila podatke Eurostata, iz katerih izhaja, da je v Sloveniji iz leta v leto več otrok, starih do 17 let, ki jim grozi revščina oz. socialna izključenost. Leta 2010 je bilo takih otrok 56 tisoč, leta 2015 že 63 tisoč.
Pri ZPMS tudi ugotavljajo, da so prevelike vrzeli med ustavno, konvencijsko in zakonsko določenimi pravicami ter prevečkrat neučinkovito prakso zagotavljanja in uresničevanja njihovih pravic. Na ta vprašanja vztrajno opozarja tudi Odbor za otrokove pravice OZN.
»Skrajni čas je, da se v Sloveniji sistematično in celostno lotimo urejanja področja otrokovih pravic. Opozarjamo na razvejano problematiko zagotavljanja posebne skrbi za otroke, kot je zapisana v ustavi, na vseh področjih. Naj spomnimo na pomanjkanje pediatrov in pedopsihiatrov, problematiko obravnave otrok na sodiščih, plačevanja preživnin, dostopnosti do zdravil in zdravstvenih storitev, na dejstvo, da premoženjsko stanje družine določa izobraževanje otrok, da ne omenjam problema revščine. Na vlado ponovno naslavljamo predlog za ustanovitev Sveta za otroke pri Vladi Republike Slovenije, ki bi budno spremljal pereča področja v povezavi z otroki, na njih opozarjal in jih ustrezno reševal«, je še opozorila Groznikova.
Vir: Zveza prijateljev mladine Slovenije in RTV Slovenija