Pri OZN so objavili letno poročilo generalnega sekretarja v odhodu o delu organizacije, ki je hkrati tudi obračun dveh mandatov. Desetletno obdobje v uvodu označi kot čas tektonskih turbulenc in eksponentnih sprememb.

Ban Ki-moon se v uvodu spomni svojega nastopnega leta, ko so si države želele več angažmaja OZN, da bi ta delovala na več področjih in lokacijah ter posegla v več tako ali drugače zahtevnih okoliščin. Prav te značilnosti, je prepričan odhajajoči generalni sekretar, so najbolj zaznamovale njegovo vodstvo organizaciji. Poleg tega je bilo to desetletje presežkov, ko gre za število kriz z globalnimi posledicami tako na področju energentov, financ kot prehranske varnosti, pa tudi val nemirov na Bližnjem vzhodu in Severni Afriki.

Ob nastopu funkcije si je Ban Ki-moon želel, da bi poglobil medsebojno odvisnost držav in Organizacije v hitro spreminjajočem svetu. V ta namen je izvedel vrsto strukturnih reform in drugih ukrepov za izboljšanje delovanja in učinkovitosti organizacije, hkrati pa ostal močan zagovornik zavez držav v vseh treh stebrih delovanja organizacije – miru in varnosti, razvoju in človekovih pravicah.

Ponosen je na globalno koalicijo držav članic, ki je uspela lanskega septembra sprejeti Agendo 2030 za trajnostni razvoj, katere cilji so univerzalni in široko vključujoči. Seveda bo potrebna politična volja za njeno implementacijo, je pa dokument dobro nastavljen. Ko gre za ostala dva stebra delovanja organizacije generalni sekretar ni tako optimističen, manjka predvsem politične volje in zaupanja. Podrobneje razčleni orodja, zlasti mediacijo in preprečevanje sporov, za katera si prizadeva OZN, ko gre za zagotavljanje miru, ustavitev spopadov in zagotavljanje varnosti. Ugotavlja pa, da so temeljne človekove pravice še vedno kršene velikemu številu ljudi in pri tem izpostavi prosilce za azil, begunce in migrante.

Posebno poglavje v poročilu namenja organizacijski krepitvi organizacije, zlasti pri delu generalne skupščine, novosti pri izbiri generalnega sekretarja in krepitvi sodelovanja s civilno družbo. Pomembno obliko sodelovanja vidi v partnerstvih, ki ne vključujejo le vlad, ampak tudi poslovni sektor, mednarodne organizacije, lokalne organizacije, parlamente, raziskovalne instituicije in nevladne organizacije.

Generalni sekretar  letno poročilo sklene v prepričanju, da se pečat njegovega desetletnega dela pozna v dobri pripravljenosti organizacije na bodoče izzive, ko se kaže, da je potreba po vlogi in širokem delovanju OZN vse večja.

Celotno poročilo je objavljeno tukaj.

Vir: OZN