Urad Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) je v okviru nedavnih napadov na trgovske ladje na obalah Somalije opozoril na nevarnost piratstva in posvaril posadke, naj sledijo navodilom pristojnih organov. Mednarodna pomorska organizacija (IMO) že načrtuje oblikovanje morskega prehoda v regiji.

Izvršilni direktor UNODC Jurij Fedotov je dejal, da trije napadi po petih letih miru kažejo, da se pirati znova pripravljajo na napade na trgovske ladje. Mednarodno skupnost je hkrati pozval, naj vzpostavi tesna partnerstva in zahteva odgovornost za dejanja somalijskih piratov.

Prejšnji mesec je bilo napadenih več plovil: trgovska ladja za prevoz olja, ribiško plovilo in tovorna ladja. Posadki prvih dveh plovil sta bili izpuščeni, medtem ko pirati za talce še vedno držijo posadko tovorne ladje.

UNODC predvideva, da velikega dela somalijske obale pravosodni organi ne morejo nadzorovati, zato priporočajo ladjam, ki želijo zapustiti državo, da sledijo navodilom pristojnih organov in Mednarodne pomorske agencije. Združeni narodi (ZN) podpirajo sodne postopke zoper posameznike, osumljene piratstva v regiji in somalijske pomorske pravosodne organe, da razširijo svoje pristojnosti na somalijski obali.

Alan Cole, vodja programa za pomorsko kriminaliteto pri UNODC je dejal, da nevarnost somalijskih piratov ni nikoli prenehala, bila je samo omiljena zaradi prizadevanj pomorske industrije in varnostnih skupin.

Piratske grožnje tako v Somaliji kot v Afriki sicer niso nič novega. Prvo posredovanje ZN v Somaliji sega v leto 2008. Varnostni svet je novembra 2015 podaljšal mandat mednarodnim vojaškim silam, ki sodelujejo v boju proti piratstvu ob obalah Somalije, saj je bila situacija ob zmanjšanju njihovih aktivnosti, označena kot zelo zaskrbljujoča. Februarja istega leta je UNODC osvobodil štiri državljane Tajske, ki so bili ujeti pet let, kar je najdaljše znano časovno obdobje ujetništva pod nadzorom piratov.

Prav tako je aprila prejšnje leto Varnostni svet obnovil poziv za oblikovanje celovitega regionalnega okvira za izkoreninjanje piratstva in oboroženih ropov v Gvinejskem zalivu in pri tem poudaril pomen obravnavanja vzrokov piratstva in krepitev delovanja pravosodnega sistema ter sodelovanja v regiji. V tem okviru je Varnostni svet izrazil svojo globoko zaskrbljenost, ki jo tovrstna dejanja predstavljajo tako za mednarodno plovbo in varnost, kot tudi za gospodarski razvoj držav v regiji, varnost in dobro počutje pomorščakov in drugih oseb ter varnost trgovskih morskih poti nasploh.

Vir: OZN