Združeni narodi (ZN) so 29. septembra potrdili, da oborožene konflikte in humanitarne krize, katerim sledijo velike selitve migrantov in za Evropo predstavljajo velik izziv, spremlja tudi trgovina z ljudmi. Ob tem so ZN pozvali države članice, da podprejo Protokol za preprečevanje, zatiranje in kaznovanje trgovine z ljudmi in ostale mednarodne protokole, s pomočjo katerih bodo uspešno naslovili to razvijajočo in celovito situacijo.
John Brandolino iz Urada ZN za droge in kriminal (UNODC) je v svojem nagovoru voditeljem na dogodku, ki so ga ZN soorganizirali z Evropsko unijo (EU), izpostavil pomen mednarodnih pogodb in dogovorov o reševanju problematike trgovine z ljudmi.
Prihodnje globalno poročilo o trgovini z ljudmi bo javnosti predstavljeno novembra letos. Le-to potrjuje, da trgovina z ljudmi sledi toku migrantov. Okoli 60% žrtev, ki so odkrite v državah članicah, predstavljajo migranti. Poročilo prikazuje tudi porast žrtev iz območij, ki so jih prizadeli oboroženi spopadi, kot npr. ta v Siriji, Iraku, Somaliji, državah Evrope, Aziji in Bližnjem vzhodu.
Brandolino je dejal, da je ranljivost žensk in otrok kot žrtev trgovine z ljudmi ena izmed perečih problematik, ki je prav tako izpostavljena v globalnem poročilu, upoštevajoč, da se odkrije 79% vseh žrtev. Poročilo o napredku delovanja EU glede preprečevanja omenjene problematike, ki je bilo objavljeno junija letos, je prišlo do enakih zaključkov kot poročilo ZN.
Podatki EU so potrdili, da se je z migrantsko krizo položaj otrok poslabšal. Velik del teh otrok potuje brez spremstva, zaradi česar so še lažje tarče.
Upoštevajoč ta dva izziva, je Brandolino v zaključni besedi dejal, da sta nalogi newyorške deklaracije, da se zaščiti njihova življenja in države članice poziva k ukrepom. V izjavi so države ponovno izrazile svojo zavezo za boj proti trgovini z ljudmi in tihotapljenju migrantov.
Brandolino je ponovno poudaril osrednji pomen Protokola za preprečevanje, zatiranje in kaznovanje trgovine z ljudmi: “Ta pogodba nam zagotavlja prvo in edino mednarodno dogovorjeno definicijo trgovine z ljudmi in usmerja tudi skupna prizadevanja z jasnim okvirjem delovanja, ki ga je UNODC uspešno izvajal zadnjih petnajst let; pogosto z velikodušno podporo partnerjev kot sta EU in ZDA.”
UNODC zagotavlja neposredno podporo žrtvam trgovine z ljudmi preko prostovoljnega finančnega sklada ZN za tovrstne žrtve, s posebnim poudarkom na ženskah in otrocih. Letno pomagajo okoli 2.000 žrtvam, ki jim poleg prebivališča zagotovijo tudi pravno pomoč in nasvete glede njihovih pravic. Poskrbijo tudi za zdravljenje psihičnih in fizičnih zlorab, govorne vaje, pomoč pri ustanavljanju majhnih podjetij, šolanje otrok in osnovne zdravstvene storitve. V sklad so bili vloženi skoraj 3 milijoni ameriških dolarjev, pričakujejo pa se tudi nadaljnje donacije.
Več kot 15 let kasneje je ta težko doseženi instrument vpeljan v skoraj vseh državah članicah.
Vir: OZN