Letošnji svetovni dan humanitarnih dejavnosti poteka pod sloganom Eno človeštvo in poziva k uresničevanju dogovorov, ki so bili letos sprejeti na svetovnem humanitarnem vrhu v Carigradu.
“Združeni v “eni človečnosti” pomeni, da nas kljub razlikam družijo skupne človeške izkušnje in da imamo skupno odgovornost za pomoč najbolj ranljivim,” so zapisali v Uradu ZN za koordinacijo in humanitarno pomoč.
Svetovni dan humanitarnosti je razglasila Generalna skupščina OZN, kot dan spomina na žrtve bombnega napada na sedež OZN-a v Iraku leta 2003, v katerem je življenje izgubilo 22 humanitarnih delavcev, vključno z nekdanjim visokim komisarjem OZN-a za človekove pravice in posebnim predstavnikom za Irak Sergiom Vieira de Mellom.
Zaveza mednarodne skupnosti
Na majskem svetovnem humanitarnem vrhu v Istanbulu se je mednarodna skupnost zavezala k dodatnim ukrepom na področju učinkovitejšega naslavljanja humanitarnih kriz po svetu z namenom izboljšanja življenj preko 130 milijonov ljudi, ki potrebujejo nujno humanitarno pomoč. Svetovni voditelji so se združili v okviru ”agende za človečnost” in obljube, da nikogar ne pustijo zadaj, so v sporočilu za javnost zapisali na zunanjem ministrstvu.
“Slovenija se že vrsto let pridružuje mednarodnim naporom za zagotavljanje hitre in učinkovite pomoči prizadetim prebivalcem v humanitarnih krizah ter ob tem opozarja na nujnost spoštovanja humanitarnih načel in mednarodnega humanitarnega prava. V preteklem letu je dodatno okrepila svoja humanitarna prizadevanja v številnih največjih humanitarnih krizah. Med drugim je v sodelovanju z mednarodnimi organizacijami, ITF – Ustanovo za krepitev človekove varnosti in nevladnimi organizacijami zagotovila pomoč ob krizah na Bližnjem vzhodu, ob množičnem pretoku beguncev, v Ukrajini, ob prehranski krizi v Somaliji ter ob katastrofalnem potresu v Ekvadorju. Posebna pozornost je bila posvečena otrokom, ženskam in starejšim,” so še poudarili na MZZ-ju.
Vir: RTV SLO