V Ženevi se je več kot 1000 delegatov sestalo na šestem krogu pogovorov o prvem pravno zavezujočem sporazumu, katerega namen bi bil spopadanje z onesnaževanjem s plastiko, a dogovor ni bil sklenjen.

Delegat Južne Afrike je dejal, da je njegova država razočarana, da ostajajo stališča zelo različna in da ni bil možen dogovor o pravno zavezujočem sporazumu.

Delegati so se v Ženevi zbrali, potem ko se je zasedanje Medvladnega pogajalskega odbora v Južni Koreji lani končalo brez uspeha.

Medvladni pogajalski odbor je ustanovila Okoljska skupščina Združenih narodov leta 2022 z namenom razviti pravno zavezujoč svetovni sporazum, ki bi obravnaval onesnaževanje s plastiko.

Diplomati in zagovorniki ukrepanja proti podnebnim spremembam so ta mesec opozarjali, da prizadevanja EU-ja in majhnih otoških držav za omejevanje proizvodnje nove plastike, ki jo poganjajo nafta, premog in plin, ogroža nasprotovanje držav, ki proizvajajo petrokemične proizvode.

Med vprašanji, pri katerih ostaja največji razkorak, so omejevanje proizvodnje, ravnanje s plastičnimi proizvodi in kemikalijami ter financiranje za pomoč državam v razvoju pri izvajanju sporazuma.

Vir: RTV Slovenija