Varnostni svet ZN je v sredo sklical odprto razpravo o trajajoči krizi v Gazi. Še naprej jo zaznamujeta neizmerno trpljenje, ki ga zdaj še povečuje popoln zlom reda in miru, ter humanitarni sistem, ki je na robu propada.
V imenu generalnega sekretarja ZN Antónia Guterresa je Courtenay Rattray nagovoril veleposlanike in ostro obsodil brutalne napade Hamasa in drugih oboroženih skupin, saj nič ne more opravičiti kolektivnega kaznovanja palestinskega ljudstva. Opozoril je, da so se v zadnjih tednih izraelske vojaške operacije in spopadi po vsej Gazu okrepili, medtem pa tudi palestinske oborožene skupine še naprej izstreljujejo rakete proti izraelskim mestom. Veleposlanike je seznanil z dvema vojaškima ukazoma, izdanima konec maja, s katerima so se pooblastila prenesla na civilnega namestnika v izraelski civilni upravi. Ob ugotovitvi, da si ZN še naprej prizadevajo za dostavo pomoči Palestincem v Gazi in za zagotovitev izpustitve vseh talcev je Rattray poudaril potrebo po takojšnji humanitarni prekinitvi ognja ter brezpogojni izpustitvi vseh talcev. Tudi Riyad Mansour je dejal, da je Izrael že več mesecev ustvarja humanitarno katastrofo, v središču katere je lakota, saj je stradanje, dehidracija in širjenje bolezni najboljše orožje. Dejal je, da medtem ko je Varnostni svet junija sprejel resolucijo 2735, da bi dosegel takojšnjo prekinitev ognja, izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju ni mar niti za življenja palestinskih civilistov, niti za mednarodno pravo ali človeško spodobnost, ampak samo za lastno politično preživetje.
Gilad Erdan, izraelski veleposlanik in stalni predstavnik, je na drugi strani izpostavil nenehno trpljenje talcev in zahteval njihovo takojšnjo izpustitev ter poudaril, da se vojna ne bo končala, dokler talci ne bodo izpuščeni. Pozval je tudi Varnostni svet, naj bo pozoren na krizo v širši regiji Bližnjega vzhoda, Iran pa obtožil, da ogroža mir in stabilnost.
Spregovoril je tudi Sergej Lavrov, minister za zunanje zadeve in v svoji nacionalni vlogi poudaril, da je trenutna eksplozija nasilja na Bližnjem vzhodu v veliki meri posledica neuspešne politike ZDA v regiji. Dejal je, da je Washington z zagotavljanjem diplomatskega kritja za izraelska dejanja, dobavo orožja in streliva postal neposreden udeleženec v konfliktu. Ameriška veleposlanica in stalna predstavnica Linda Thomas-Greenfield pa je izpostavila prizadevanja za takojšnjo premirje, izpustitev talcev in dostavo pomoči Palestincem v stiski ter poudarila, da je potrebno pritisniti na Hamas, da sprejme dogovor in ga začne izvajati brez odlašanja in pogojevanja. Ozrla se je tudi na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi, saj palestinski civilisti živijo v peklu in bežijo v upanju iskanja varnosti.
Vir: UN News