Najvišji uradniki ZN so v ponedeljek pozvali k nujnim reformam mednarodnega finančnega sistema, da bi spodbudili prizadevanja za dosego ciljev trajnostnega razvoja (SDGs) do leta 2030.
V nagovoru za četrto mednarodno konferenco o financiranju razvoja sta generalni sekretar ZN António Guterres in namestnica generalnega sekretarja Amina Mohammed poudarila vztrajne izzive, s katerimi se soočajo države v razvoju, in nujnost ambicioznih globalnih finančnih reform. Guterres je udeležencem konference povedal, da le-ta ponuja edinstveno priložnost za spopadanje s temi izzivi ter odpira vrata svetovnim voditeljem, da sprejmejo ambiciozne reforme, da bi zagotovili cenovno dostopnost dolgoročnega financiranja.
Amina Mohammed je nato ponovila sporočilo Guterresa in spomnila na pomen srečanja v Adis Abebi, mestu, ki je sinonim za financiranje razvoja, kjer je bila leta 2015 sprejeta prelomna Akcijska agenda. Poudarila je žalostno resničnost, da je samo 17 odstotkov ciljev trajnostnega razvoja na dobri poti, kar kaže na resne finančne omejitve, s katerimi se soočajo države v razvoju. Številne države v razvoju namreč ne morejo vlagati v svojo prihodnost, saj se primarno borijo za izpolnitev svojih takojšnjih potreb, kot so plačevanje plač in servisiranje dolgov. Dodala je, da mednarodni kapital odteka iz gospodarstev v razvoju in ne v njih, zato gospodarski obeti za države v razvoju ostajajo slabi.
Poudarila je, da je bila potreba po reformi leta 2015 očitna, pretresi od leta 2020 pa poudarjajo nujnost izpolnjevanja zavez in oblikovanja mednarodne finančne arhitekture, ki lahko premaga globalne finančne delitve. Če namreč želimo rešiti cilje trajnostnega razvoja, potrebujemo veliko večjo nujnost in veliko večjo ambicioznost. Orisala je tudi 6 ključnih področij za ukrepanje, ki zavzemajo reševanje dolžniške in razvojne krize, izboljšanje dostopa do dolgoročnega financiranja, zapolnitev vrzeli v svetovni finančni varnostni mreži, vzpostavitev pravičnega in učinkovitega mednarodnega davčnega sistema, izkoriščanje mednarodnih kapitalskih trgov in odzivanje na pozive k reformi svetovnega gospodarskega upravljanja. Poudarila je, da spet stojimo na razpotju ter da imamo edinstveno priložnost, da oblikujemo učinkovitejši in pravičnejši svetovni finančni sistem ter omogočimo financiranje za tiste, ki ga najbolj potrebujejo.
Vir: UN News