V luči vse večjega števila otrok, ki so prisiljeni zapustiti svoje domove zaradi spopadov, naravnih nesreč in podnebnih sprememb je Sklad Združenih narodov za otroke (UNICEF) pozval k zagotavljanju nujne pomoči v 48 državah po vsem svetu.
“Od Sirije do Jemna in Iraka, od Južnega Sudana do Nigerije so otroci pod neposredno grožnjo, njihovi domovi, šole in skupnosti so pogosto v ruševinah, njihovi upi in prihodnost tako visijo na nitki” so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da že skoraj vsak četrti otrok na svetu živi v državi, ki je udeležena v spopadih ali pa jo je prizadela nesreča.
UNICEF humanitarna akcija za otroke namerava v letošnjem letu otrokom zagotoviti dostop do neoporečne vode, prehrane, izobraževanja in zdravstvenega varstva v nekaterih območjih, kjer potekajo najhujši spopadi in humanitarne krize.
Največji finančni del akcije (1,4 milijarde dolarjev) je namenjen otrokom in družinam, ujetim na vojnih območjih v Siriji, ki bo kmalu vstopila že v sedmo leto spopadov. Vključuje tudi sirske begunce v sosednjih državah kot je Jordanija, kjer ima po ocenah skoraj polovica vseh begunskih družin otroka, ki preživlja družino.
Pri UNICEF upajo, da bodo z dovolj zbranimi sredstvi dosegli 81 milijonov ljudi, med njimi 48 milijonov otrok in jim omogočili dostop do neoporečne vode, prehrane in zdravstvenega varstva.
Poleg nujne pomoči v nemirnih državah, so pri UNICEF še posebej zaskrbljeni zaradi druge napredujoče grožnje – podhranjenosti. “Podhranjenost je tiha grožnja za milijone otrok” je dejal Manuel Fontaine, direktor programov nujne pomoči, in dodal, da je škoda za otroke v tem primeru lahko nepopravljiva, saj jih že v najranejšem obdobju oropa razvoja duševnih in telesnih potencvialov. V svoji najhujši obliki pa je lahko huda podhranjenost tudi smrtonosna.
Glede na UNICEF ocene se bo 7,5 milijona otrok soočilo s hudo obliko podhranjenosti v državah potrebnih pomoči, med katerimi je trenutno najhujše na severovzhodu Nigerije in v Jemnu. Položaj se vse bolj zapleta zaradi nedostopnosti točnih informacij na območju čadskega jezera in nadaljevanja dejavnosti militantnih skrajnežev Boko Haram. V Jemnu so najbolj prazadeta območja vse od Hodeide na zahodu do Taiz in Adena na jugu, vključno z glavnim mestom Sano, kjer je kronično podhranjenih kar 78% otrok.
Jemenska predstavnica UNICEF Meritzell Relano opisuje položaj otrok v Jemnu kot katastrofalen, saj jih vsaj 10 milijonov potrebuje določeno obliko humanitarne pomoči. “Otroci umirajo zaradi podhranjenosti, umrljivost pri otrocih mlajših od pet let se je povečala do te mere, da ocenjujemo, da je v lanskem letu vsaj 10.000 otrok umrlo zaradi preprečljivih bolezni”, je še dodala.
Vir: UNICEF