Mednarodne novice

Sirija

Fotografije in posnetki sirskega dečka, ki so ga rešili iz ruševin v Alepu, so marsikoga (vsaj za hip) prisilile, da spozna Sirijo kot del “nove normalnosti” nemirnega sveta in kot največjo človeško tragedijo sedanjosti. Na posnetku deček zre v daljavo, v prihodnost, ki je ni. Sirija je žrtvovana država. (Večer, 19. avgust)

ZN / Haiti

Dnevnik komentira, da so Združeni narodi (ZN) s težkim srcem priznali krivdo za kolero v Haitiju, katero so iz Nepala v Haiti prinesle modre čelade. Priznanje se je zgodilo po šestih letih zanikanja, kar je precej načelo ugled organizacije. Svojci žrtev sicer tožijo ZN in pričakujejo odškodnino, vendar organizacija uživa imuniteto. Svojcem žrtev najverjetneje le ostaja upanje za pogoditev z ZN glede odškodnin. (20. avgust)

Trajnostni razvoj

Nekdanji evropski komisar za okolje in svetovalec UNEP o izkoriščanju virov Janez Potočnik komentira, da globalni trend rasti prebivalstva in potrošnje na prebivalca vse bolj izpostavlja pomanjkanje virov, kar postaja ključni omejitveni faktor razvoja. To od nas zahteva vodenje takšne industrijske in razvojne politike, ki manjša odvisnost od virov, v svojih temeljih pa vodi k trajnostnem razvoju. (Večer, 22. avgust)

Tihotapljenje ljudi

Učinki evropske operacije Sophia za preprečevanje tihotapljenja ljudi so skromni. Misija je namreč omejena na posege zunaj libijskih ozemeljskih voda, tako da vojaške ladje lahko ukrepajo šele, ko so begunci tako rekoč že sredi morja. Tihotapcev je bilo ujetih komaj 72, so pa ladje sredi morja vsaj uspele rešiti več kot 17.000 beguncev. (Delo, 19. avgust)

Terorizem

Slovenski politolog Primož Šterbenc komentira, da so novi teroristični napadi zelo verjetni. Islamska država k napadom poziva sunitske muslimane, pri čemer računa na delovanje vsaj majhnega dela velikih sunitskih skupnosti, živečih v zahodnih državah in tudi v Rusiji. Ker v njih živi več milijonov sunitov, potencialno že odstotek pripadnikov teh populacij, ki se odzove pozivu Islamske države, pomeni več deset tisoč potencialnih teroristov. (Večer, 18. avgust)

Nacionalne novice

Revščina

Predsednik Rdečega križa Slovenije opozarja, da je revščina v Sloveniji velik problem. Nenehno jim primanjkuje prehranskih paketov – razdeliti bi jih morali veliko več, kot jih imajo na razpolago. (Delo, 24. avgust)