Mednarodne novice

Korupcija

Jurij Fedotov, izvršni direktor Urada ZN za droge in kriminal (UNODC), komentira, da moramo »odpraviti lažno prepričanje, da je korupcija kriminal brez žrtev. Žrtev je ogromno. Med njimi je na milijone ranljivih žensk, otrok in moških. Ljudje najbolj trpijo takrat, ko korupcija pobere sredstva za nujne javne storitve.« (Večer, 2. junij) 

Begunci

Severna Afrika in Evropa si delita morje smrti. V Sredozemlju je v zgolj petih mesecih tega leta utonilo najmanj 2500 ljudi. Zdi se, da Evropo to sploh ne gane. Mrtvi begunci so v politični igri EU in Turčije zgolj kolateralna škoda. (Večer, 2. junij)

Avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz beguncem in migrantom ne bi dovolil dostopa do Evrope, ampak bi jih zadrževal na otokih zunaj EU. Hkrati predlaga resolucijo EU, po kateri bi begunci in migrant, ki pridejo v EU nezakonito, izgubili pravico do prošnje za azil. (Večer, 6. junij)

Cilji trajnostnega razvoja

Direktor mreže ZN za trajnostni razvoj Jeffrey D. Sachs komentira, da je leta 2015 okoli 5,9 milijona otrok, mlajših od 5 let in skoraj v celoti iz držav v razvoju, umrlo zaradi bolezni, ki jih je lahko preprečiti in pozdraviti. Naš svet bi z lahkoto financiral zdrav začetek življenja vsakega otroka na planetu. (Večer, 6. junij) 

Nemčija / genocid nad Armenci

Nemški parlament se ni pustil ustrahovati in turški masaker nad Armenci v prvi svetovni vojni opredelil kot genocid. Ta dogodek lahko vpliva negativno na nemško-turške odnose, predvsem v zvezi z begunsko krizo. (Večer, 3. junij) 

Človekove pravice / splav

Januarja letos so ZN opredelili splav kot človekovo pravico. V tem kontekstu je potrebno vztrajati pri stališču, da tako kot vojna ni pot do miru, prepoved abortusa ni pot do spoštovanja življenja. Številne raziskave so pokazale, da prepoved žensk v stiski nikoli ne odvrne od splava. S prepovedjo se povečajo le možnosti, da se revne ženske prepustijo mazačem in tako ogrozijo sebe in svoje otroke. Bolj se je potrebno zavzeti za oblike pomoči ženskam, ki so v stiski, da bi te zanosile želene otroke. (Dnevnik, 2. junij) 

Iranski jedrski dogovor

Mineva leto dni od sklenitve iranskega jedrskega dogovora, ki je odstranil resno grožnjo mednarodnemu miru in stabilnosti v svetu. Kljub temu bo vzpostavitev zaupanja med Iranom in mednarodno skupnostjo dolgotrajen proces, ki med drugim zahteva izvajanje dogovora skladno z določili. Do sedaj je Iran izpolnil vse obveznosti, kar je potrdila tudi IAEA. (Delo, 7. junij) 

Nacionalne novice

Begunci / bodeča žica

Večer se sprašuje, ali je bodeča žica na južni meji s Hrvaško bila nujen ukrep ali slovenska sramota. Oblasti so jo zagovarjale kot “usmerjanje” beguncev na urejene vstopne točke v Slovenijo. Balkanske poti za begunce več ni, ograja na meji pa ostaja in o njenem umiku Slovenija za enkrat ne razmišlja. (2. junij)