Mednarodne novice

Madžarska / begunci in migranti

Z bojkotom referenduma o begunskih kvotah so madžarski volivci dali vedeti, da imajo dovolj politike, ki vedno bolj spominja na režim, v katerem so vse poteze vezane na privolitev voditelja Orbana. (Dnevnik, 4. oktober)

Nov generalni sekretar ZN

Ameriška profesorica Ruth Wedgwood je v Washington Postu označila Danila Türka za pravo izbiro za novega generalnega sekretarja Združenih narodov (ZN), saj je mednarodno priznan strokovnjak s področja človekovih pravic, ki se je že izkazal pri delovanju v Varnostnem svetu ZN. (Delo, 1. oktober)

Pariški sporazum o podnebnih spremembah

Francoski klimatolog Jean Jouzel komentira, da verjame v zaveze pariškega podnebnega dogovora. Vrh v Parizu je zelo pomemben korak, saj so se vse države udeleženke zavezale k spoštovanju sporazuma. Ne nazadnje je skrajni čas, da ustavimo globalno segrevanje in začnemo bolj spoštovati življenje na Zemlji. (Delo, 1. oktober)

Obljube iz Pariza v drugih delih sveta obravnavajo resneje kot v Evropi. Evropska unija (EU) se je celo znašla v neljubem položaju, saj bi se lahko utegnilo zgoditi, da bo sporazum začel veljati brez nje. (Delo, 1. oktober)

S tem ko bo Indija ratificirala pariški sporazum, se bo zelo povečalo upanje, da bo ta dokument, posvečen ustavitvi podnebnih sprememb,  kmalu stopil v veljavo. (Delo, 1. oktober)

Darfur

Generalni sekretar Amnesty International Salil Shetty komentira, da se Omar al Bašir mora naučiti, da imajo kazniva dejanja na podlagi mednarodnega prava posledice. Trinajst let katastrofalnega nasilja in ponavljajočih se kršitev človekovih pravic je dovolj. Čas je, da se svet vnovič osredotoči na Darfur in ukrepa. (Večer, 30. september)

Smrt Šimona Peresa

Šimon Peres je bil zagovornik miru, a se ni obotavljal, ko je bilo treba uporabiti orožje. Pot do miru s Palestinci sta tlakovala prav Jaser Arafat in Šimon Perez, a žal njunega dela politični nasledniki niso dokončali. (Dnevnik, 29. september)

Nacionalne novice

Begunci in migranti

Slovenska Vlada se je odločila, da tranzita beguncev in migrantov preko Slovenije ne bo dovolila, zato bo zmanjšala kapacitete v sprejemno-registracijskih centrih. V njih bodo ljudje lahko največ 72 ur. Nato bodo odpeljani v azilne domove. Če ne bodo zaprosili za mednarodno zaščito, bodo odpeljani v center za tujce. (Večer, 24. september)