V zadnjem mesecu se je vse več držav pridružilo sporazumu, ki utira pot zgodovinskemu soglasju v boju proti podnebnim spremembam. Slovenija naj bi sporazum ratificirala do novembrske podnebne konference v Marakešu (COP 22), ko bo OZN uradno oznanila začetek izvajanja globalnega dogovora za boj proti podnebnim spremembam.

Zahteve za začetek veljavnosti sporazuma so bile izpolnjene 5. oktobra, ko so Avstrija, Bolivija, Kanada, Francija, Nemčija, Madžarska, Malta, Nepal, Portugalska in Slovaška, pa tudi Evropska unija deponirale svoje listine o ratifikaciji pri generalnemu sekretarju OZN.

Močna mednarodna podpora pariškemu sporazumu kaže na nujnost ukrepanja in odraža soglasje vlad, da je potrebno trdno globalno sodelovanje za soočenje s podnebnimi izzivi, ki temelji predvsem na nacionalnih ukrepih.

»To je trenutek priložnosti«, je dejal generalni sekretar OZN v odhajanju Ban Ki-moon, in dodal: » Kar se je sprva zdelo nepredstavljivo, zdaj ni več mogoče ustaviti«. Vendar pa je opozoril, da je večina dela za izvajanje sporazuma še pred nami, saj bo treba preiti od besed k dejanjem – vsak del družbe bo treba mobilizirati za zmanjšanje emisij in pomagati številnim skupnostim pri prilagajanju na neizogibne podnebne spremembe.

Sporazum poziva države naj v boju proti podnebnim spremembam pospešijo ukrepe in okrepijo naložbe, potrebne za trajnostno prihodnost z nizkimi emisijami ogljika in za prilagajanje na vedno večje vplive podnebnih sprememb. Prav tako poziva k povečanju finančnih tokov, novim tehnologijam in  krepitvi zmogljivosti za podporo državam v razvoju in najbolj ranljivim državam. Sporazum predvideva tudi večjo preglednost delovanja in podporo z uvedbo nekaterih novih mehanizmov.

Za državo, ki se pridruži sporazumu, bo ta postal zavezujoč 30 dni po tem, ko je deponirala svojo listino o ratifikaciji pri generalnem sekretarju OZN. Do danes je to storilo že 75 držav.

Vir: Informacijska služba Združenih narodov na Dunaju (UNIS Vienna)