Prostovoljsko delo je v Sloveniji močno prisotno v družbi, pomaga nam pri reševanju družbeno socialnih problemov in odkrivanju težav ter posameznikov, ki padejo skozi vrzeli v sistemu. Begunska kriza v letu 2015 bi bila brez pomoči prostovoljcev praktično neobvladljiva. Prednost prostovoljstva je ravno njegov hiter in učinkovit odziv na družbene spremembe.
Na vseh področjih delovanja prostovoljstvo pomembno prispeva k zniževanju revščine in spodbujanju aktivnega prebivalstva, zato je zelo pomembno, da se država tega zaveda in pri uveljavljanju ter spodbujanju prostovoljstva odigra aktivno vlogo.
Vlada Republike Slovenije se je dne 30. 6. 2016 seznanila s Skupnim poročilom o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2015.
Poročilo o prostovoljskem delu je oddalo 1.037 prostovoljskih organizacij, skupno število prostovoljcev, ki so opravljali prostovoljsko delo in so vodeni v vpisniku prostovoljskih organizacij je bilo 96.822, opravili pa so kar 10.878.360 ur prostovoljskega dela. Skupaj je bilo opravljenega za 106.318.802,00 evrov organiziranega prostovoljskega dela, kar nedvomno kaže na velik prispevek prostovoljskega dela k splošni družbeni blaginji v Republiki Sloveniji.
Ob pripravi skupnega letnega poročila o prostovoljstvu za leto 2015 je bilo ugotovljeno, da je kljub naraščanju vpisa v vpisnik, še vedno premalo vpisanih organizacij, kar posledično pomeni, da ni celostnega pregleda nad opravljanjem organiziranega prostovoljskega dela. Glede na spremembe in dopolnitve zakona, ki so bile sprejete na pobudo prostovoljskih organizacij, se pričakuje zmanjšanje administrativnih bremen ter enostavnejše poročanje, s tem pa tudi večji vpis v vpisnik, ki bo razširjen še z organizacijami s prostovoljskim programom. Strategija razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva, ki je v pripravi, bo tako v svojih ciljih in ukrepih naslovila tudi področja oziroma problematiko, ki so se izpostavila ob pripravi skupnih letnih poročil o prostovoljstvu.
Ker je v Sloveniji veliko več prostovoljskega dela kot ga zajamejo uradne evidence zbir podatkov ne kaže realne slike dejansko opravljenih prostovoljskih ur po posameznih področjih. Zato vabimo vse prostovoljske organizacije in organizacije s prostovoljskim programom, da se vpišejo v vpisnik, saj bo le tako viden prispevek prostovoljskega dela v Sloveniji in njegov pomen za izboljšanje kakovosti življenja posameznikov in družbenih skupin in za razvoj solidarne, humane in enakopravne družbe.
Vir: Slovenska filantropija