Minilo je skoraj leto od podpisa in dogovora mednarodnega dokumenta za boj proti klimatskim spremembam 200 držav v Parizu. Namen konference COP22 je sprejem Pariškega dogovora, ki ima zgodovinsko razsežnost in še ni bil apliciran v praksi.

Pariški dogovor je bil podpisan s strani 192 držav in je stopil v veljavo prejšnji petek, ko je dogovor ratificirala stota država podpisnica. Dogovor je zbirka samoiniciativnih nacionalnih programov za zmanjšanje emisij na nivo za katerega znanstveniki menijo, da bi preprečil dvig svetovnih temperatur za več kot 2 stopinji Celzija.

Izvršna sekretarka Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja Patricia Espinosa je dejala, da čeprav je hiter vstop v veljavo pariškega dogovora razlog za proslavo, je prav tako opomnik za vse vlade, ki so se zavezale dogovoru, da ga tudi dosledno izpolnjujejo.

Espinosa pravi: “Doseganje ciljev pariškega dogovora ni samoumevno in dano, zavezali smo se k prizadevanju, da bi spremenili potek dveh stoletij industrijskega razvoja, ki je baziral na ogljiku. Končanje globalnih emisij je nujno, kot tudi doseganje in oblikovanje družb, ki so na spremembe bolj odporne.”

“To je trenutek ponosa in čustev, ponosa zato ker je skoraj 100 držav podpisnic dogovor tudi ratificiralo. Tako je nemogoče postalo mogoče, in je znak pospešenega prehoda na čisto energijo”, pravi Segolene Royal, maroški minister za okolje in predsednik COP21.

“Moramo preseči čas, ko je za skupni dogovor vprašanje doseganja konsenza. Danes s tem dogovorom moramo usmeriti naš pogled in se osredotočiti na izpolnjevanje vseh obveznosti in ustvarjanje praktičnih projektov, ki predstavljajo osrednji del dogovora. Otipljivo je zgolj tisto, kar imamo na terenu kot trajnostne razvojne projekte.” Pravi Salaheddine Mezouar, maroški minister za zunanje zadeve in predsednik COP22.

Predsednik COP22 je poudaril pomembnost dosega obvez, katerim so se države in civilna družba zavezale, predvsem na področju financiranja in prilagajanja.

Vprašanje financ je posebej povezano s financiranjem projektov v Afriki. Predsednik je poudaril, da je začetni plan financiranja v vrednosti 100 milijard $ za države v razvoju dober začetek za spodbujanje zasebnih investicij, vendar še zdaleč od končne vrednosti.

Po mnenju predsednika COP22 so poglavitna področja za klimatsko financiranje obnovljivi viri, voda, kmetijstvo, gozdovi ter prilagajanje podnebju. Torej akcije s katerimi se bo povečalo zmanjšanje trenutnih in prihodnih emisij. Pravila, ki bodo dosegla implementacijo pariškega dogovora. Zaveze razvitih držav revnim in šibkim državam, te naj bi sledile zagotavljanju podpore pri doseganju izvedbe nacionalnih programov ter sanaciji dosedanje škode, ki je nastala z naslova podnebnih sprememb.

Pogovore o podnebnih spremembah je med strokovnjaki in predstavniki vlad v Marakešu spremljala tudi vročica predsedniških volitev v Združenih državah Amerike. Ob izvolitvi novega predsednika Donalda Trumpa so sodelujoči na konferenci v skrbeh, saj je slednji večkrat poudaril, da bo v primeru izvolitve dogovor sklenjen v Parizu raztrgal na delce.

Maroko: država gostiteljica

Maroko kot država gostiteljica konference ima naslednje tri glavne cilje, v sklopu premagovanja aktulanih klimatskih sprememb: prepoznavanje problemov povezanih s podnebnimi spremembami, ohranjanje oaz in razvoj ter oblikovanje enotnega modela odpornosti t. i. zaščitni faktorji.

Skupina oaz je locirana v maroški Sahari ob vznožju Atlas gorovja.

Maroko je začel izvajati trajnostni program varovanja okolja, ki promovira lokalne izdelke in eko turizem kot tudi ohranjanje in razvoj Oasis skupine.

Svetovalec ministra za agrikulturo in pomorski ribolov Dr. Bachir Saoud pravi, da bo Maroko z izvajanjem nacionalnega trajnostnega programa ohranil in promoviral kulturno dediščino in okolju, kot tudi ustvarjal nove zaposlitvene možnosti.

Zelo pomembna za ohranjanje maroških oaz je voda. Za pridobivanje vodnih virov iz oaz obstajajo različne metode, kot so vodnjaki, podzemne cevi, kanali in jezovi.

Že več stoletij se trudimo in delamo na trajnostnih metodah, kot je izgradnja Khatra kanalizacije, jezov in izkopavanj, katere podpira načrt „Green Morocco” (Green Morocco Plan), s specifičnim poudarkom na pridobivanju vode. Predstavili smo nove načine varčevanja z vodo, kot je kapljično namakanje. Pravi Mohamed Bousfoul, regionalni direktor za agrikulturo.

Viri: Africa News in ZN