“Implementacija 17. ciljev trajnostnega razvoja je v jedru mojega dela”, so bile še posebej poudarjene besede Petra Thomsona, predsednika 71. zasedanja generalne skupščine Združenih narodov (ZN), ko je spregovoril z novinarji po uvodnem srečanju.

Junija letos je bil v Generalni skupščini ZN prvič v zgodovini izvoljen predstavnik pacifiške regije, Peter Thomson, na mesto predsednika 71. zasedanja Generalne skupščine z letnim mandatom od septembra 2016 do septembra 2017. Thompson, ki  je do imenovanja služil kot stalni predstavnik Fidžija pri ZN, je napovedal, da bo osrednja tema 71. zasedanja posvečena udejanjanju ciljev trajnostnega razvoja oziroma Agendi 2030 za trajnostni razvoj.

V pogovoru za UN News Centre je novi predsedujoči dejal, da bo njegovo letno vodenje treba presojati po smeri k udejanjanju ciljev trajnostnega razvoja – njegovo vodenje bo mogoče oceniti kot neuspeh, če ne bo gibanja k realizaciji na vseh 17 ciljih. Ta izjava, je dejal Thomson, izvira delno iz izkušenj v zadnjih letih, namreč v pomanjkanju spoštovanja na splošni razpravi, ki je vrhunec leta pri ZN, saj se srečajo voditelji držav in predsedniki vlad iz 193 držav ter med seboj razpravljajo o stanju sveta. Žalostno dejstvo pri tem je, po mnenju Thomsona, da je dvorana pogosto zasedena le do četrtine oziroma tri četrtine sedežev ostaja nezasedenih, ko imajo nastope predsedniki držav.  To dejstvo po besedah Thomsona kaže na pomanjanje spoštovanja do splošne razprave, zato v času svojega mandata želi preobrniti tudi ta negativni trend.

Da Thomson ne izgublja časa, je razvidno v oblikovanju ekipe, ki je do konca oktobra napisala strategijo, ki je sedaj v fazi razgrnitve. V strategiji je za vsakega od 17 ciljih prikazano sedanje stanje in želeno stanje jeseni 2017; poleg tega so njeni avtorji oblikovali merilo, po katerem bo mogoče izmeriti napredek pri vsakem od 17. ciljev. Novi vodja zbora držav je še posebej poudaril, da je realizacija zastavljenih ciljev v Agendi 2030 ključna predvsem za mlade, za otroke današnjega sveta in za vse tiste, ki še pridejo.

Vir: UNRIC