Jurij Fedotov, izvršni direktor Urada Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC)
Svetovna banka je ocenila, da somalijsko piratstvo ob obalah Afriškega roga svetovno gospodarstvo stane milijarde ameriških dolarjev, hkrati pa škoduje že tako krhkim gospodarstvom držav v regiji.
Ti katastrofalni finančni stroški v času boleče globalne recesije krepijo bolečino in trpljenje revnih v regiji, pri čemer določeni tudi umrejo zaradi obupnih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravstvene oskrbe. V zadnjih nekaj tednih se je somalijsko piratstvo vrnilo. Prihaja na naslovnice časopisov zaradi ropov ladij in zajemanja talcev. Od začetka marca je bilo izvedenih več uspešnih napadov, med drugim eden 1. aprila, ko so pirati zavzeli tovorno ladjo Al Kaushar.
Čeprav ima regija že tako neizprosno zgodovino, povrh vsega pa jo že pet let ropajo pirati, je piratstvo vseeno prešlo v kolektivno pozabo. Preprosto se ne zavedamo nevarnosti somalijskega piratstva. Težke lekcije so nas naučile, da ni pametno pluti preveč blizu somalijske obale, vendar zagotavljanje varnosti ni več pomembno zaradi varčevanja s časom in stroški. Vojaške patrulje, ki so uspešno preprečevale napade, so se omejile zaradi drugih prednostnih nalog in varčevanja s strani držav.
Potrebni so takojšnji ukrepi, če se ne želimo vrniti v začetek tega desetletja, ko so se napadi na ladijski promet vrstili eden za drugim, zajeti talci živeli v groznih razmerah in so izginile milijarde dolarjev svetovne trgovine. Predlagam štiri ukrepe.
Prvič; nujno je, da mednarodna skupnost ostane previdna in trgovski ladijski promet sledi nasvetom vojaške mornarice in Mednarodne pomorske organizacije, kadar gre za načrtovanje varnih prehodov skozi morske koridorje ob obali Somalije. Potrebno je zbirati obveščevalne podatke o tveganjih, kriminalnih združbah, obstoječih piratskih ladjah in nedavnih dejavnostih piratov.
Drugič; ustvarjanje delovnih mest preprečuje kriminal. Kar storimo na kopnem, vpliva na dogajanje na morju. Somalija je najverjetneje najmanj razvita država na svetu. Zavedati se moramo, da je obljuba piratov o bogastvu dovolj velika vaba za obubožane in brezposelne mlade. Urad Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC) je izvedel raziskavo Oceans Beyond Piracy, ki je pokazala, da je revščina eden od glavnih razlogov za tovrstno kriminalno dejavnost: “Moja družina je revna, zato sem se pridružil piratom,” je dejal eden od zapornikov.
Ključno je zagovorništvo o nevarnostih življenja na odprtem morju in nujnosti ustvarjanja trajnostnih načinov preživljanja na kopnem. Hkrati moramo raziskati in nadzirati povezavo med piratstvom in nezakonitim ribolovom, ki izčrpava vire Somalije. Tudi to področje zahteva našo pozornost.
Tretjič; potrebujemo pravično kazensko pravosodje, ki bo pirate preganjalo, obsodilo in spravilo v varne in varovane zapore v Somaliji. Doslej je bilo pridržanih 1.300 mladih somalijskih moških, ki so osumljeni piratstva. Sodbe potekajo s pomočjo sodišč iz 21 držav.
UNODC in njegov globalni program za pomorski kriminal s sedežem v Nairobiju pomaga državam v regiji pri sojenju in kazenskemu pregonu osumljenih piratov. Hkrati nudi podporo mnogim žrtvam piratstva. Prizadevanja za reševanje talcev so nenehno v teku, pri čemer UNODC sodeluje pri osvoboditvi 150 talcev. Pomagal je tudi pri izpustitvi 26 članov posadke ladje FV Naham 3 oktobra lani.
Prioriteta je preprečiti, da pirati postanejo teroristi. UNODC vodi enega od največjih svetovnih programov za preprečevanje nasilnega ekstremizma v zaporih, kjer so med drugim tudi pirati. Program je zasnovan tako, da teroristični organizaciji Al Šabab preprečuje radikalizacijo in rekrutiranje ranljivih zapornikov.
Četrtič; somalijski pomorski organi pregona potrebujejo podporo v sredstvih in opremi, da lahko razširijo svoj doseg prek somalijske obale. UNODC že zagotavljanja usposabljanja, kako povezati operacije obalne straže s tistimi od mornarice in kako načrtovati gibanja trgovinskih ladij, da ne pritegnejo pozornosti piratov.
Večino teh tem bodo predmet razprave na konferenci v Londonu, ki bo potekala 11. maja letos. Udeležili se jo bodo generalni sekretar Združenih narodov António Guterres, britanska premierka Theresa May in somalijski predsednik Mohamed Abullahi Mohamed. Naše delo na teh področjih oziroma temah je lahko model za podporo pomoči potrebnim državam. Združeni narodi in mednarodna skupnost so lahko upravičeno ponosni na te dosežke, pri čemer lahko londonska konferenca doseže nov zagon za nadaljnje ukrepe.
Somalija in Afriški rog se soočata s številnimi izzivi. Ko bodo države našle upanje v iskanju nafte in vdahnile novo življenje v gospodarstvo, bo piratstvo še vedno resna nevarnost za kakršen koli trajnostni razvoj. Zaradi ljudi v Somaliji mora mednarodna skupnost ohraniti prizadevanja za preprečevanje piratstva in pomagati, če je to potrebno. Ne smemo dovoliti, da postanemo ujetniki morja.