Že 8. avgusta smo porabili toliko naravnih virov kot jih Zemlja lahko obnovi v celem letu. Podatki kažejo, da dan prekoračitve pride vsako leto prej, letos skoraj 2 meseca prej kot leta 2000, a hkrati obstaja nekaj razlogov za optimizem.
Trend rabe in uporabe naravnih virov še vedno tako strmo narašča, da strokovnjaki opozarjajo, da bi ob nespremenjeni svetovni proizvodnji in potrošnji že leta 2030 porabili dvakrat toliko naravnih virov kot jih lahko zagotovijo ekosistemi.
Črnim napovedim strokovnjakov se zoperstavljajo številne pobude, med njimi tudi Global Footprint Network, kjer so na dan prekoračitve opozorili, da je sicer svet omejen, vendar pa naše možnosti še zdaleč niso. Pri izčrpavanju možnosti, ne le naravnih virov, moramo delovati vsi, kar terja spremembo naše individualne in kolektivne miselnosti ter hkrati osvobaja domišljijo.
Spremembe se sicer začnejo pri posamezniku, ki lahko že z nekaj preprostimi novostmi v svojem vsakdanjiku bistveno izboljša svoj odtis, a se nadaljujejo tudi s pobudami na lokalni in regionalni ravni, kjer imajo oblasti v rokah škarje in platno za zmanjšanje ekološkega odtisa z npr. novim urbanim razvojem, politiko energetske učinkovitosti, s spremembo voznega parka, uvajanjem zelenih rešitev, kar je le peščica neskončnih možnosti, kjer domišljija vedno išče nove poti.
Ne nazadnje se spremembe dogajajo tudi na globalni ravni, kjer sta bila lansko leto sprejeta dva pomembna dokumenta, ki usmerjata razvoj v trajnostno smer, tako Agenda 2030 za trajnostni razvoj z natančno postavljenimi cilji, kot Pariški sporazum o podnebnih spremembah. A le s politično voljo za njuno implementacijo lahko pričakujemo zasuk napovedanih trendov.
Več o komunikacijski kampanji dneva prekoračitve najdete tukaj.
Vir: Global Footprint Network