Mednarodne novice

Cilji trajnostnega razvoja

Mukhisa Kituyi, generalni sekretar Konference Združenih narodov (ZN) za trgovino in razvoj, komentira, da moramo uresničevati cilje trajnostnega razvoja, če želimo dosegati vključujočo globalno rast. S tem bomo povrnili upanje v blaginjo za vse, ki jo lahko prinaša globalizacija. (Dnevnik, 16. julij)

Sirija

Delo komentira, da je Alep tik pred padcem. Prebivalci uporniških četrti največjega sirskega mesta se pripravljajo na dolgotrajno obleganje, ki lahko vodi v tragedijo za civiliste. Že sedaj v mestu v strašljivih razmerah živi 300.000 ljudi. (15. julij)

Begunci in migranti

Madžarska bo izvedla manipulativni referendum, s katerim želi preprečiti premeščanje beguncev v državo, kot to določa evropski sistem obveznih kvot. Referendum je neposredna posledica proti-priseljenskega razpoloženja v Evropi. (Delo, 15. julij)

Terorizem

Obračun Zahoda s terorizmom ni dal želenega rezultata, ampak ga je v še večji meri prinesel na prag Evrope in v obliki, ki ubija najbolj vredno, kar človek in državljan ima – svobodo. (Dnevnik, 16. julij)

Direktor za strateško načrtovanje v Svetu Evrope Matjaž Gruden poudarja, da moramo biti Evropejci pri odzivih na terorizem enotni, hkrati pa ne smemo dovoliti izkoriščanja zločinov terorizma v politične namene, ki se kaže predvsem s kazanjem prstov na najšibkejše. (Delo, 16. julij)

Turčija

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan se po neuspešnem poskusu državnega prevrata maščuje z obsežno čistko v vojski in sodstvu. Več kot 6.000 pripadnikov sodnikov in vojske je bilo aretiranih ali odpuščenih. Kritike iz Evropske unije in Združenih držav Amerike so komaj slišne. (Dnevnik, 18. julij)

Nov generalni sekretar ZN

Prvič v zgodovini so se kandidati za vodenje ZN soočili neposredno pred kamerami. Prav tako je prvič v zgodovini med kandidati enako število moških in žensk. Večer se sprašuje, če bo tudi prvič v zgodovini vodenje ZN prevzela ženska. (15. julij)

Nacionalne novice

Pravica do vode

Parlamentarci v državnem zboru so brez glasu proti začeli postopek spreminjanja ustave, ki naj bi že septembra letos dobila povsem nov člen, ki bo vsaj na deklarativni ravni zaščitil pravico do pitne vode. Zelo nejasno je še vedno, kako naj bi ta zaščita zaživela v praksi. V Sloveniji več kot 7.000 prebivalcev v svojem domu nima dostopa do vode. (Delo, 14. julij)

Begunci in migranti

Ker je Slovenija beguncem ukinila enkratno denarno pomoč, je v integracijski hiši v Mariboru zavladala lakota. V času, ko begunci čakajo na izplačilo prvega obroka socialne pomoči, sta bili najmanj dve družini iz Sirije in Iraka prisiljeni prositi za hrano. (Dnevnik, 16. julij)